Key Specifications
MediaTek Dimensity 810 MT6833 Processor
8 GB RAM
108 MP + 2 MP + 2 MP Triple Rear Camera
128 GB Storage
16 MP Front Camera
5000 mAh Battery
6.7 inches AMOLED Display
Android v12 OS
Price
K 3500
{tocify} $title={Table of Contents}
Review
| Expert Review | User Review |
| 8 | 4.1 |
The Infinix Note 12 Pro is loaded with a host of interesting features that makes it a good device to consider. The phone packs a 108MP triple-camera setup which is a rarity in this segment. Moreover, the device also packs a 5G MediaTek chipset, which is reliable when it comes to performance. Moreover, the phone also comes with 33W fast charging, which is a good addition to the long list of features.
Pros
Good Design
108MP Triple Rear Cameras
AMOLED Display
33W Fast Charging Support
Decent Performance
Cons
Bloatware
No IP rating
Infinix Note 12 Pro Specifications
Summary
| Processor Chipset | MediaTek Dimensity 810 MT6833 |
| RAM | 8 GB |
| Rear Camera | Triple (108MP + 2MP + 2MP) |
| Internal Memory | 128 GB |
| Screen Size | 6.7 inches (17.02 cms) |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
Performance
| Chipset | MediaTek Dimensity 810 MT6833 |
| No Of Cores | 8 (Octa Core) |
| CPU | 2.4GHz, Dual core, Cortex A76 2GHz, Hexa Core, Cortex A55 |
| Architecture | 64-bit |
| Fabrication | 6 nm |
| RAM | 8 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Graphics | Mali-G57 MC2 |
Design
| Height | 6.48 inches (164.6 mm) |
| Width | 3.03 inches (76.9 mm) |
| Thickness | 0.31 inches (7.9 mm) |
| Weight | 188 grams |
| Colors | Force Black, Force White |
| Screen Unlock | Fingerprint, Face unlock |
Display
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Aspect ratio | 20:9 |
| Display Type | AMOLED |
| Size | 6.7 inches (17.02 cms) |
| Bezel-less display | Yes, with Waterdrop notch |
| Pixel Density | 393 pixels per inch (ppi) |
| Brightness | 700 nits |
| Protection | Corning Gorilla Glass v3 |
| TouchScreen | Yes, Capacitive, Multi-touch |
| Color Reproduction | 16M Colors |
| Screen to body percentage | 85.62 % |
Camera
| Rear camera setup | Triple |
| Rear camera (Primary) | 108 MP resolutionf/1.7 aperture24 mm focal length |
| Rear camera (Secondary) | 2 MP resolutionMacro lens |
| Rear camera (Tertiary) | 2 MP resolutionDepth lens |
| Front camera setup | Single |
| Front camera (Primary) | 16 MP resolutionf/2.0 aperture |
| Flash | Quad LED Rear flashDual LED Front flash |
| Camera Features | Auto Flash Auto Focus Face detection Touch to focus |
| Shooting Modes | Continuous Shooting High Dynamic Range mode (HDR) |
Battery
| Type | Li-Polymer |
| Capacity | 5000 mAh |
| Removable | No |
| Talk Time | Up to 55 Hours (4G) |
| Fast Charging | Yes, 33W |
| Charging speed | 100 % in 94 minutes (claimed by Brand) |
| Wireless Charging | No |
Storage
| Internal Memory | 128 GB |
| Expandable Memory | Yes, microSD, Up to 2 TB (Dedicated) |
Software
| Operating System | Android v12 |
| Custom UI | XOS |
Connectivity
| SIM Configuration | Dual SIM SIM1: Nano SIM2: Nano |
| Network | SIM1: 5G, 4GSIM2: 4G |
| SIM1 Bands | 5G:FDD N1 / N3 / N5 / N7 / N8 / N20 / N28 ; TDD N38 / N40 / N41 / N77 / N78 4G:TD-LTE 2600(band 38) / 2300(band 40) / 2500(band 41) ; FD-LTE 2100(band 1) / 1800(band 3) / 2600(band 7) / 900(band 8) / 700(band 28) / 850(band 5) / 800(band 20) See More |
| SIM2 Bands | 4G:TD-LTE 2600(band 38) / 2300(band 40) / 2500(band 41) ; FD-LTE 2100(band 1) / 1800(band 3) / 2600(band 7) / 900(band 8) / 700(band 28) / 850(band 5) / 800(band 20) See More |
| Voice over LTE(VoLTE) | Yes |
| Wi-Fi | Yes, with ac/b/g/n |
| Wi-fi features | Mobile Hotspot |
| Bluetooth | Bluetooth v5.0 |
| USB | USB Type-C, Mass storage device, USB charging |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| NFC Chipset | No |
| Infrared | Yes |
Sound
| Speaker | Yes |
| Speaker Features | DTS Sound |
| Audio Jack | Yes, 3.5mm |
| Video Player | Yes, Video Formats: H.263, H.264, MP4, MPEG4 |
Sensors
| Fingerprint sensor | Yes, Side |
| Face Unlock | Yes |
| Other Sensor | Light sensorProximity sensorAccelerometerCompassGyroscope |
Retailers
Mobile City Zambia
In Zambia, Mobile City Zambia offers mobile phones and related goods and services. They might provide a variety of mobile phone makes and models, as well as add-ons like chargers and cases. They might also provide phone repair services, and clients might be able to take advantage of a loyalty programme or financing alternatives. Mobile City Zambia may run entirely online, exclusively from of physical locations, or a combination of both.
Get More Information
Mobile Monsters Zambia
Zambia is home to Mobile Monsters' storefronts selling mobile phones and accessories. They have a large selection of cell phones and accessories from renowned manufacturers including Samsung, Huawei, and Apple. They not only sell new phones but also provide repair services for damaged ones and assistance with phone upgrades for their clients. Mobile Monsters Zambia takes great satisfaction in offering top-notch customer support and affordable prices for all of its goods and services.
Get More Information