Key Specifications
MediaTek Dimensity 700 MT6833 Processor
4 GB RAM
50 MP Rear Camera
128 GB Storage
8 MP Front Camera
5000 mAh Battery
6.5 inches IPS LCD Display
Android v12 OS
Price
K 2400
{tocify} $title={Table of Contents}
Review
The Lava Blaze 5G is yet another Made for India smartphone from the Indian brand. The handset offers a good design language and contains some great features. To start with, the model offers a large display and is equipped with a 5G MediaTek Dimensity 700 processor, which delivers stable performance. The model also features a large storage capacity, which is also expandable. Overall, if you are looking for a smartphone that offers a decent user interface and is made by an Indian brand, then you can definitely consider Lava Blaze 5G.
Pros
Premium Design
5G Dimensity Chipset
Large Display
128GB Storage
Decent User Interface
Cons
Cameras Could Have Been Better
Battery Could Have Been Better
Lava Blaze 5G Specifications
Summary
| Processor Chipset | MediaTek Dimensity 700 MT6833 |
| RAM | 4 GB |
| Internal Memory | 128 GB |
| Screen Size | 6.5 inches (16.51 cms) |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
Performance
| Chipset | MediaTek Dimensity 700 MT6833 |
| No Of Cores | 8 (Octa Core) |
| CPU | 2.2GHz, Dual core, Cortex A76 2GHz, Hexa Core, Cortex A55 |
| Architecture | 64-bit |
| Fabrication | 7 nm |
| RAM | 4 GB |
| Graphics | Mali-G57 MC2 |
Design
| Height | 6.51 inches (165.3 mm) |
| Width | 3.01 inches (76.4 mm) |
| Thickness | 0.35 inches (8.9 mm) |
| Weight | 207 grams |
| Colors | Glass Blue, Glass Green |
| Screen Unlock | Fingerprint, Face unlock |
Display
| Resolution | 720 x 1600 pixels |
| Aspect ratio | 20:9 |
| Display Type | IPS LCD, 2.5D Curved Glass |
| Size | 6.5 inches (16.51 cms) |
| Bezel-less display | Yes, with Waterdrop notch |
| Pixel Density | 270 pixels per inch (ppi) |
| TouchScreen | Yes, Capacitive, Multi-touch |
| Color Reproduction | 16M Colors |
| Screen to body percentage | 80.77 % |
Camera
| Rear camera setup | Single |
| Rear camera (Primary) | 50 MP resolutionf/1.8 aperture |
| Front camera setup | Single |
| Front camera (Primary) | 8 MP resolutionf/2.0 aperture |
| Flash | LED Rear flashScreen Front flash |
| Electric Image Stabilization (EIS) | Yes |
| Camera Features | Auto Flash Auto Focus Face detection Touch to focus |
| Shooting Modes | High Dynamic Range mode (HDR) |
Battery
| Type | Li-Polymer |
| Capacity | 5000 mAh |
| Removable | No |
| Talk Time | Up to 50 Hours (4G) |
| Standby Time | Up to 588 Hours (2G) |
| Fast Charging | No |
| Charging speed | 20% to 100% in 02h 27m 43s (in-house tested) |
| Wireless Charging | No |
Storage
| Internal Memory | 128 GB |
| Memory type | UFS 2.2 |
| Expandable Memory | Yes, microSD, Up to 1 TB (Hybrid Slot) |
Software
| Operating System | Android v12 |
| Custom UI | No |
Connectivity
| SIM Configuration | Dual SIM SIM1: Nano SIM2: Hybrid |
| Network | SIM1: 5G, 4GSIM2: 5G, 4G |
| SIM1 Bands | 5G:FDD N1 / N3 / N5 / N8 / N28 ; TDD N41 / N77 / N78 4G:TD-LTE 2300(band 40) / 2500(band 41) ; FD-LTE 2100(band 1) / 1800(band 3) / 900(band 8) / 850(band 5) See More |
| SIM2 Bands | 5G:FDD N1 / N3 / N5 / N8 / N28 ; TDD N41 / N77 / N78 4G:TD-LTE 2300(band 40) / 2500(band 41) ; FD-LTE 2100(band 1) / 1800(band 3) / 900(band 8) / 850(band 5) See More |
| Voice over LTE(VoLTE) | Yes |
| Wi-Fi | Yes, with ac/b/g/n/n 5GHz |
| Wi-fi features | Mobile Hotspot |
| Bluetooth | Bluetooth v5.1 |
| USB | USB Type-C, Mass storage device, USB charging, USB On-The-Go |
| USB OTG Support | Yes |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| NFC Chipset | No |
| Infrared | Yes |
Sound
| Speaker | Yes |
| Audio Jack | Yes, 3.5mm |
| Video Player | Yes, Video Formats: MP4 |
Sensors
| Fingerprint sensor | Yes, Side |
| Face Unlock | Yes |
| Other Sensor | Light sensorProximity sensorAccelerometerGyroscope |
Retailers
Mobile City Zambia
In Zambia, Mobile City Zambia offers mobile phones and related goods and services. They might provide a variety of mobile phone makes and models, as well as add-ons like chargers and cases. They might also provide phone repair services, and clients might be able to take advantage of a loyalty programme or financing alternatives. Mobile City Zambia may run entirely online, exclusively from of physical locations, or a combination of both.
Get More Information
Mobile Monsters Zambia
Zambia is home to Mobile Monsters' storefronts selling mobile phones and accessories. They have a large selection of cell phones and accessories from renowned manufacturers including Samsung, Huawei, and Apple. They not only sell new phones but also provide repair services for damaged ones and assistance with phone upgrades for their clients. Mobile Monsters Zambia takes great satisfaction in offering top-notch customer support and affordable prices for all of its goods and services.
Get More Information