Key Specifications
Qualcomm Snapdragon 865 Processor
12 GB RAM
108 MP + 16 MP + 8 MP Triple Rear Camera
256 GB Storage
25 MP Front Camera
5000 mAh Battery
6.7 inches OLED Display
Android v10 (Q) OS
Price
K 11000
{tocify} $title={Table of Contents}
Review
| Expert Review | User Review |
| 8 | 4.1 |
Everything about the device is fine when it comes to cameras, performance, and design. The Motorola Edge Plus comes in an attractive package and delivers excellent overall performance. The OnePlus 8 Pro is certainly a better device than Motorola Edge Plus.
Pros
Beautiful display
Powerful 12GB RAM
Larger 5000mAh battery
Massive 256GB onboard internal memory
Cons
Very expensive
18W fast charging is not fast; it takes a long time for a full charge
Motorola Edge Plus Specifications
Summary
| Processor Chipset | Qualcomm Snapdragon 865 |
| RAM | 12 GB |
| Rear Camera | Triple (108MP + 16MP + 8MP) |
| Internal Memory | 256 GB |
| Screen Size | 6.7 inches (17.02 cms) |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
Performance
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 865 |
| No Of Cores | 8 (Octa Core) |
| CPU | 2.84GHz, Single core, Kryo 585 2.42GHz, Tri core, Kryo 585 1.8GHz, Quad core, Kryo 585 |
| Architecture | 64-bit |
| Fabrication | 7 nm |
| RAM | 12 GB |
| RAM Type | LPDDR5 |
| Graphics | Adreno 650 |
Design
| Height | 6.34 inches (161 mm) |
| Width | 2.81 inches (71.3 mm) |
| Thickness | 0.38 inches (9.6 mm) |
| Weight | 203 grams |
| Colors | Thunder Grey |
| Water Resistant | Yes, Splash proof |
| Ruggedness | Water proof |
| Screen Unlock | Fingerprint, Face unlock |
Display
| Resolution | 1080 x 2340 pixels |
| Aspect ratio | 19.5:9 |
| Display Type | OLED, Curved Display, HDR 10+ |
| Size | 6.7 inches (17.02 cms) |
| Bezel-less display | Yes, with Punch-hole |
| Pixel Density | 385 pixels per inch (ppi) |
| Protection | Corning Gorilla Glass v5 |
| TouchScreen | Yes, Capacitive, Multi-touch |
| Color Reproduction | 16M Colors |
| Screen to body percentage | 95.79 % |
Camera
| Rear camera setup | Triple |
| Rear camera (Primary) | 108 MP resolutionf/1.8 aperture0.8µm pixel size |
| Rear camera (Secondary) | 16 MP resolutionUltra-Wide Angle lensf/2.2 aperture13 mm focal length1µm pixel size |
| Rear camera (Tertiary) | 8 MP resolutionTelephoto lensf/2.4 aperture81 mm focal length1µm pixel size |
| Front camera setup | Single |
| Front camera (Primary) | 25 MP resolutionf/2.0 aperture0.9µm pixel size |
| Sensor | CMOS image sensor |
| Flash | Dual LED Rear flashScreen Front flash |
| Video Resolution (Rear) | 3840x2160 @ 30 fps1920x1080 @ 60 fps |
| Video Resolution (Front) | 1920x1080 @ 30 fps1280x720 @ 30 fps |
| Optical Image Stabilization(OIS) | Yes |
| Camera Features | Auto Flash Auto Focus Face detection Touch to focus |
| Shooting Modes | Continuous Shooting High Dynamic Range mode (HDR) |
Battery
| Type | Li-ion |
| Capacity | 5000 mAh |
| Removable | No |
| Fast Charging | Yes, Turbo Power, 18W |
| Wireless Charging | Yes |
Storage
| Internal Memory | 256 GB |
| Memory type | UFS 3.0 |
| Expandable Memory | No |
Software
| Operating System | Android v10 (Q) |
| Custom UI | No |
Connectivity
| SIM Configuration | Single SIM SIM1: Nano |
| Network | SIM1: 5G, 4G |
| SIM1 Bands | 5G:FDD N5 ; TDD N41 / N66 / N71 / N77 / N78 4G:TD-LTE 2600(band 38) / 2300(band 40) / 2500(band 41) / 2100(band 34) / 1900(band 39) ; FD-LTE 2100(band 1) / 1800(band 3) / 2600(band 7) / 900(band 8) / 700(band 28) / 1900(band 2) / 1700(band 4) / 850(band 5) / 700(band 13) / 700(band 17) / 850(band 18) / 850(band 19) / 800(band 20) / 1900(ban |
| Voice over LTE(VoLTE) | Yes |
| Wi-Fi | Yes, with a/ac/ax/b/g/n/n 5GHz |
| Wi-fi features | Mobile Hotspot |
| Bluetooth | Bluetooth v5.1 |
| USB | USB Type-C, Mass storage device, USB charging, USB On-The-Go |
| USB OTG Support | Yes |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| NFC Chipset | Yes |
| Infrared | Yes |
Sound
| Speaker | Yes |
| Audio Jack | Yes, 3.5mm |
| Video Player | Yes, Video Formats: MP4 |
Sensors
| Fingerprint sensor | Yes, On-screen |
| Face Unlock | Yes |
| Other Sensor | Light sensorProximity sensorAccelerometerBarometerCompassGyroscope |
Retailers
Mobile City Zambia
In Zambia, Mobile City Zambia offers mobile phones and related goods and services. They might provide a variety of mobile phone makes and models, as well as add-ons like chargers and cases. They might also provide phone repair services, and clients might be able to take advantage of a loyalty programme or financing alternatives. Mobile City Zambia may run entirely online, exclusively from of physical locations, or a combination of both.
Get More Information
Mobile Monsters Zambia
Zambia is home to Mobile Monsters' storefronts selling mobile phones and accessories. They have a large selection of cell phones and accessories from renowned manufacturers including Samsung, Huawei, and Apple. They not only sell new phones but also provide repair services for damaged ones and assistance with phone upgrades for their clients. Mobile Monsters Zambia takes great satisfaction in offering top-notch customer support and affordable prices for all of its goods and services.
Get More Information