Key Specifications
Qualcomm Snapdragon 865 Processor
8 GB RAM
48 MP + 48 MP + 8 MP + 5 MP Quad Rear Camera
128 GB Storage
16 MP Front Camera
4510 mAh Battery
6.78 inches Fluid AMOLED Display
Android v10 (Q) OS
Price
K 12100
{tocify} $title={Table of Contents}
Review
| Expert Review | User Review |
| 8.5 | 4.4 |
The OnePlus 8 Pro has a class-leading display, thanks to its AMOLED technology, a 120Hz refresh rate, and a comparatively less-obstructive punch-hole system. While the rear camera setup is still not up there with that of the flagship smartphones like the Samsung Galaxy S20 and the iPhone 11, it does offer stellar image quality and video recording. With the Qualcomm Snapdragon 865 SoC and the optimized Android 10 OS on board, the OnePlus 8 Pro offers the fastest and the smoothest performance we've seen in any Android smartphone so far. OnePlus has also equipped the 8 Pro with IP68 water and dust resistance and 30W wireless charging to make it a true flagship device.
OnePlus 8 Pro Specifications
Summary
| Processor Chipset | Qualcomm Snapdragon 865 |
| RAM | 8 GB |
| Rear Camera | Quad (48MP + 48MP + 8MP + 5MP) |
| Internal Memory | 128 GB |
| Screen Size | 6.78 inches (17.22 cms) |
| Battery Capacity | 4510 mAh |
Performance
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 865 |
| No Of Cores | 8 (Octa Core) |
| CPU | 2.84GHz, Single core, Kryo 585 2.42GHz, Tri core, Kryo 585 1.8GHz, Quad core, Kryo 585 |
| Architecture | 64-bit |
| Fabrication | 7 nm |
| RAM | 8 GB |
| RAM Type | LPDDR5 |
| Graphics | Adreno 650 |
Design
| Build | Gorilla Glass back panel |
| Height | 6.51 inches (165.3 mm) |
| Width | 2.93 inches (74.3 mm) |
| Thickness | 0.33 inches (8.5 mm) |
| Weight | 199 grams |
| Colors | Onyx Black, Glacial Green, Ultramarine Blue |
| Water Resistant | Yes, Water resistant, IP68 |
| Ruggedness | Water proof |
| Screen Unlock | Fingerprint, Face unlock |
Display
| Resolution | 1440 x 3168 pixels |
| Aspect ratio | 19.8:9 |
| Display Type | Fluid AMOLED, 2.5D Curved Glass, Curved Display, HDR 10+ |
| Size | 6.78 inches (17.22 cms) |
| Bezel-less display | Yes, with Punch-hole |
| Pixel Density | 513 pixels per inch (ppi) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| TouchScreen | Yes, Capacitive, Multi-touch |
| Color Reproduction | 16M Colors |
| Screen to body percentage | 90.36 % |
Camera
| Rear camera setup | Quad |
| Rear camera (Primary) | 48 MP resolutionf/1.78 aperture25 mm focal length 1.4" sensor size1.12µm pixel size |
| Rear camera (Secondary) | 48 MP resolutionUltra-Wide Angle lensf/2.2 aperture13 mm focal length2" sensor size |
| Rear camera (Tertiary) | 8 MP resolutionTelephoto lensf/2.44 aperture1µm pixel size |
| Rear camera (Quaternary) | 5 MP resolutionf/2.4 aperture |
| Front camera setup | Single |
| Front camera (Primary) | 16 MP resolutionf/2.45 aperture3" sensor size1µm pixel size |
| Sensor | Exmor-RS CMOS Sensor |
| Flash | Dual LED Rear flashScreen Front flash |
| Video Resolution (Rear) | 3840x2160 @ 30 fps1920x1080 @ 60 fps1280x720 @ 480 fps |
| Video Resolution (Front) | 1920x1080 @ 30 fps |
| Optical Image Stabilization(OIS) | Yes |
| Electric Image Stabilization (EIS) | Yes |
| Camera Features | Auto Flash Auto Focus Face detection Touch to focus |
| Shooting Modes | Continuous Shooting High Dynamic Range mode (HDR) |
Battery
| Type | Li-ion |
| Capacity | 4510 mAh |
| Removable | No |
| Fast Charging | Yes, Warp, 30W |
| Charging speed | 50 % in 23 minutes (claimed by Brand) |
| Wireless Charging | Yes |
Storage
| Internal Memory | 128 GB |
| Memory type | UFS 3.0 |
| Expandable Memory | No |
Software
| Operating System | Android v10 (Q) |
| Custom UI | Oxygen OS |
Connectivity
| SIM Configuration | Dual SIM SIM1: Nano SIM2: Nano |
| Network | SIM1: 5G, 4GSIM2: 4G |
| SIM1 Bands | 5G:TDD N78 4G:TD-LTE 2600(band 38) / 2300(band 40) / 2500(band 41) / 2100(band 34) / 1900(band 39) ; FD-LTE 2100(band 1) / 1800(band 3) / 2600(band 7) / 900(band 8) / 1900(band 2) / 1700(band 4) / 850(band 5) / 700(band 17) / 850(band 18) / 850(band 19) / 800(band 20) / 850(band 26) See More |
| SIM2 Bands | 4G:TD-LTE 2600(band 38) / 2300(band 40) / 2500(band 41) / 2100(band 34) / 1900(band 39) ; FD-LTE 2100(band 1) / 1800(band 3) / 2600(band 7) / 900(band 8) / 1900(band 2) / 1700(band 4) / 850(band 5) / 700(band 17) / 850(band 18) / 850(band 19) / 800(band 20) / 850(band 26) See More |
| Voice over LTE(VoLTE) | Yes |
| Wi-Fi | Yes, with ac/ax/b/g/n/n 5GHz, MIMO |
| Wi-fi features | Mobile Hotspot |
| Bluetooth | Bluetooth v5.1 |
| USB | USB Type-C, Mass storage device, USB charging, USB On-The-Go |
| USB OTG Support | Yes |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| NFC Chipset | Yes |
| Infrared | Yes |
Sound
| Speaker | Yes |
| Speaker Features | Dolby Atmos |
| Audio Jack | Yes, USB Type-C |
| Video Player | Yes, Video Formats: 3GP, AVI, H.265, MKV, MOV, MP4, WebM, WMV |
Sensors
| Fingerprint sensor | Yes, On-screen |
| Face Unlock | Yes |
| Other Sensor | Light sensorProximity sensorrgbw sensorAccelerometerCompassGyroscope |
Retailers
Mobile City Zambia
In Zambia, Mobile City Zambia offers mobile phones and related goods and services. They might provide a variety of mobile phone makes and models, as well as add-ons like chargers and cases. They might also provide phone repair services, and clients might be able to take advantage of a loyalty programme or financing alternatives. Mobile City Zambia may run entirely online, exclusively from of physical locations, or a combination of both.
Get More Information
Mobile Monsters Zambia
Zambia is home to Mobile Monsters' storefronts selling mobile phones and accessories. They have a large selection of cell phones and accessories from renowned manufacturers including Samsung, Huawei, and Apple. They not only sell new phones but also provide repair services for damaged ones and assistance with phone upgrades for their clients. Mobile Monsters Zambia takes great satisfaction in offering top-notch customer support and affordable prices for all of its goods and services.
Get More Information