Key Specifications
MediaTek Helio P95 Processor
8 GB RAM
48 MP + 8 MP + 2 MP + 2 MP Quad Rear Camera
128 GB Storage
16 MP Front Camera
4310 mAh Battery
6.43 inches Super AMOLED Display
Android v11 OS
Price
K 4000
{tocify} $title={Table of Contents}
Review
| Expert Review | User Review |
| 8.3 | 4.3 |
Oppo F19 Pro ranks as a mid-range phone but the features do not justify the higher price. Yes, it sports a Super AMOLED screen but lack of high refresh rate is hard to ignore. The use of Helio P95 chipset delivers average performance and even the battery size could have been bigger. The looks of the phone will catch your eye and the quad rear cameras offer decent images. Hard to recommend this one over many other devices in the market.
Pros
Super AMOLED display
Sleek design
Decent quad rear camera
Android 11 out of the box
30W fast charging support
Dedicated storage card slot
Cons
No high refresh rate support for screen
Average hardware performance
Average battery life
OPPO F19 Pro Specifications
Summary
| Processor Chipset | MediaTek Helio P95 |
| RAM | 8 GB |
| Rear Camera | Quad (48MP + 8MP + 2MP + 2MP) |
| Internal Memory | 128 GB |
| Screen Size | 6.43 inches (16.33 cms) |
| Battery Capacity | 4310 mAh |
Performance
| Chipset | MediaTek Helio P95 |
| No Of Cores | 8 (Octa Core) |
| CPU | 2.2GHz, Dual core, Cortex A75 2GHz, Hexa Core, Cortex A55 |
| Architecture | 64-bit |
| Fabrication | 12 nm |
| RAM | 8 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Graphics | PowerVR GM9446 |
Design
| Height | 6.3 inches (160.1 mm) |
| Width | 2.88 inches (73.2 mm) |
| Thickness | 0.31 inches (7.8 mm) |
| Weight | 172 grams |
| Colors | Fluid Black, Space Silver |
| Screen Unlock | Fingerprint, Face unlock |
Display
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Aspect ratio | 20:9 |
| Display Type | Super AMOLED |
| Size | 6.43 inches (16.33 cms) |
| Bezel-less display | Yes, with Punch-hole |
| Pixel Density | 409 pixels per inch (ppi) |
| Brightness | 800 nits |
| Protection | Corning Gorilla Glass v5 |
| TouchScreen | Yes, Capacitive, Multi-touch |
| Color Reproduction | 16M Colors |
| Screen to body percentage | 85.18 % |
Camera
| Rear camera setup | Quad |
| Rear camera (Primary) | 48 MP resolutionWide Angle (79° FoV) lensf/1.7 aperture25 mm focal length 2" sensor size0.8µm pixel size |
| Rear camera (Secondary) | 8 MP resolutionUltra-Wide Angle lensf/2.2 aperture4.0" sensor size1.12µm pixel size |
| Rear camera (Tertiary) | 2 MP resolutionMacro lensf/2.4 aperture5.0" sensor size1.7µm pixel size |
| Rear camera (Quaternary) | 2 MP resolutionMono lensf/2.4 aperture5.0" sensor size1.7µm pixel size |
| Front camera setup | Single |
| Front camera (Primary) | 16 MP resolutionWide Angle (78° FoV) lensf/2.4 aperture26 mm focal length |
| Sensor | ISOCELL Plus |
| Flash | LED Rear flash |
| Video Resolution (Rear) | 3840x2160 @ 30 fps1920x1080 @ 30 fps |
| Video Resolution (Front) | 1920x1080 @ 30 fps1280x720 @ 30 fps |
| Electric Image Stabilization (EIS) | Yes |
| Camera Features | Auto Flash Auto Focus Face detection Touch to focus |
| Shooting Modes | Continuous Shooting High Dynamic Range mode (HDR) |
Battery
| Type | Li-Polymer |
| Capacity | 4310 mAh |
| Removable | No |
| Fast Charging | Yes, VOOC, v4.0, 30W |
| Charging speed | 65 % in 25 minutes (claimed by Brand) |
| Wireless Charging | No |
Storage
| Internal Memory | 128 GB |
| Memory type | UFS 2.1 |
| Storage available for user | 108 GB |
| Expandable Memory | Yes, microSD, Up to 256 GB (Dedicated) |
Software
| Operating System | Android v11 |
| Custom UI | ColorOS |
Connectivity
| SIM Configuration | Dual SIM SIM1: Nano SIM2: Nano |
| Network | SIM1: 4GSIM2: 4G |
| SIM1 Bands | 4G:TD-LTE 2600(band 38) / 2300(band 40) / 2500(band 41) ; FD-LTE 2100(band 1) / 1800(band 3) / 900(band 8) / 850(band 5) See More |
| SIM2 Bands | 4G:TD-LTE 2600(band 38) / 2300(band 40) / 2500(band 41) ; FD-LTE 2100(band 1) / 1800(band 3) / 900(band 8) / 850(band 5) See More |
| Voice over LTE(VoLTE) | Yes |
| Wi-Fi | Yes, with a/ac/b/g/n |
| Wi-fi features | Mobile Hotspot |
| Bluetooth | Bluetooth v5.1 |
| USB | USB Type-C, Mass storage device, USB charging, USB On-The-Go |
| USB OTG Support | Yes |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| NFC Chipset | No |
| Infrared | Yes |
Sound
| Speaker | Yes |
| Audio Jack | Yes, 3.5mm |
| Video Player | Yes, Video Formats: 3GP, ASF, AVI, MKV, MP4, WMV |
Sensors
| Fingerprint sensor | Yes, On-screen |
| Face Unlock | Yes |
| Other Sensor | Light sensorProximity sensorAccelerometerGyroscope |
Retailers
Mobile City Zambia
In Zambia, Mobile City Zambia offers mobile phones and related goods and services. They might provide a variety of mobile phone makes and models, as well as add-ons like chargers and cases. They might also provide phone repair services, and clients might be able to take advantage of a loyalty programme or financing alternatives. Mobile City Zambia may run entirely online, exclusively from of physical locations, or a combination of both.
Get More Information
Mobile Monsters Zambia
Zambia is home to Mobile Monsters' storefronts selling mobile phones and accessories. They have a large selection of cell phones and accessories from renowned manufacturers including Samsung, Huawei, and Apple. They not only sell new phones but also provide repair services for damaged ones and assistance with phone upgrades for their clients. Mobile Monsters Zambia takes great satisfaction in offering top-notch customer support and affordable prices for all of its goods and services.
Get More Information