Key Specifications
Qualcomm Snapdragon 888 Processor
8 GB RAM
108 MP + 8 MP + 5 MP Triple Rear Camera
128 GB Storage
16 MP Front Camera
5000 mAh Battery
6.67 inches AMOLED Display
Android v11 OS
Price
K 8100
{tocify} $title={Table of Contents}
Review
| Expert Review | User Review |
| 8 | 4 |
The Xiaomi Mi 11T Pro 5G comes with a 6.67-inch AMOLED display with a 120Hz refresh rate. The smartphone uses an octa-core Snapdragon 888 SoC, and packs 8GB of RAM. The device takes some good images, thanks to a 108MP triple-camera setup. The smartphone has a long lasting battery life and a 120W fast charging support. The device lacks a 3.5mm audio jack and a microSD card slot. Overall, the Xiaomi 11T Pro 5G is a good smartphone in the Rs 40,000 price range, which you should consider buying.
Pros
120Hz refresh rate AMOLED display
Excellent hardware performance
8GB of RAM
Decent triple rear cameras
Long battery backup
120W fast charging support
Cons
No headphone jack
Average front camera
Lacks microSD card slot
Xiaomi 11T Pro 5G Specifications
Summary
| Processor Chipset | Qualcomm Snapdragon 888 |
| RAM | 8 GB |
| Rear Camera | Triple (108MP + 8MP + 5MP) |
| Internal Memory | 128 GB |
| Screen Size | 6.67 inches (16.94 cms) |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
Performance
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 888 |
| No Of Cores | 8 (Octa Core) |
| CPU | 2.84GHz, Single core, Kryo 680 2.42GHz, Tri core, Kryo 680 1.8GHz, Quad core, Kryo 585 |
| Architecture | 64-bit |
| Fabrication | 5 nm |
| RAM | 8 GB |
| RAM Type | LPDDR5 |
| Graphics | Adreno 660 |
Design
| Build | Mineral Glass back panel |
| Height | 6.46 inches (164.1 mm) |
| Width | 3.03 inches (76.9 mm) |
| Thickness | 0.35 inches (8.8 mm) |
| Weight | 204 grams |
| Colors | Celestial Blue, Moonlight White, Meteorite Black |
| Water Resistant | Yes, Splash proof, IP53 |
| Ruggedness | Dust proof, Water proof |
| Screen Unlock | Fingerprint, Face unlock |
Display
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Aspect ratio | 20:9 |
| Display Type | AMOLED, Dolby Vision, HDR 10+ |
| Size | 6.67 inches (16.94 cms) |
| Bezel-less display | Yes, with Punch-hole |
| Pixel Density | 395 pixels per inch (ppi) |
| Brightness | 1000 nits |
| Protection | Corning Gorilla Glass, Glass Victus |
| TouchScreen | Yes, Capacitive, Multi-touch |
| Color Reproduction | 16M Colors |
| Screen to body percentage | 85.12 % |
Camera
| Rear camera setup | Triple |
| Rear camera (Primary) | 108 MP resolutionWide Angle lensf/1.75 aperture26 mm focal length 1.52" sensor size0.7µm pixel size |
| Rear camera (Secondary) | 8 MP resolutionUltra-Wide Angle lensf/2.2 aperture4.0" sensor size1.12µm pixel size |
| Rear camera (Tertiary) | 5 MP resolutionf/2.4 aperture50 mm focal length5.0" sensor size1.12µm pixel size |
| Front camera setup | Single |
| Front camera (Primary) | 16 MP resolutionWide Angle lensf/2.45 aperture3" sensor size1µm pixel size |
| Sensor | ISOCELL Plus |
| Flash | Dual-color LED Rear flash |
| Video Resolution (Rear) | 7680x4320 @ 30 fps3840x2160 @ 60 fps |
| Video Resolution (Front) | 1920x1080 @ 30 fps1280x720 @ 30 fps |
| Camera Features | Auto Flash Auto Focus Face detection Touch to focus |
| Shooting Modes | Continuous Shooting High Dynamic Range mode (HDR) |
Battery
| Type | Li-ion |
| Capacity | 5000 mAh |
| Removable | No |
| Fast Charging | Yes, 120W |
| Charging speed | 100 % in 17 minutes (claimed by Brand) |
| Wireless Charging | No |
Storage
| Internal Memory | 128 GB |
| Memory type | UFS 3.1 |
| Expandable Memory | No |
Software
| Operating System | Android v11 |
| Custom UI | MIUI |
Connectivity
| SIM Configuration | Dual SIM SIM1: Nano SIM2: Nano |
| Network | SIM1: 5G, 4GSIM2: 4G |
| SIM1 Bands | 5G:FDD N1 / N3 / N5 / N7 / N8 / N20 / N28 ; TDD N38 / N40 / N41 / N66 / N77 / N78 4G:TD-LTE 2600(band 38) / 2300(band 40) / 2500(band 41) / 3500(band 42) ; FD-LTE 2100(band 1) / 1800(band 3) / 2600(band 7) / 900(band 8) / 700(band 28) / 1900(band 2) / 1700(band 4) / 850(band 5) / 700(band 13) / 700(band 17) / 850(band 18) / 850(band 19) / 8 |
| SIM2 Bands | 4G:TD-LTE 2600(band 38) / 2300(band 40) / 2500(band 41) / 3500(band 42) ; FD-LTE 2100(band 1) / 1800(band 3) / 2600(band 7) / 900(band 8) / 700(band 28) / 1900(band 2) / 1700(band 4) / 850(band 5) / 700(band 13) / 700(band 17) / 850(band 18) / 850(band 19) / 800(band 20) / 850(band 26) See More |
| Voice over LTE(VoLTE) | Yes |
| Wi-Fi | Yes, with a/ac/ax/b/g/n |
| Wi-fi features | Mobile Hotspot |
| USB | USB Type-C, Mass storage device, USB charging, USB On-The-Go |
| Bluetooth | Bluetooth v5.2 |
| USB OTG Support | Yes |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| NFC Chipset | Yes |
| Infrared | Yes |
Sound
| Speaker | Yes |
| Speaker Features | Dolby Atmos |
| Audio Jack | Yes, USB Type-C |
| Video Player | Yes, Video Formats: MP4 |
Sensors
| Fingerprint sensor | Yes, Side |
| Face Unlock | Yes |
| Other Sensor | Light sensorProximity sensorAccelerometerBarometerCompassGyroscope |
Retailers
Mobile City Zambia
In Zambia, Mobile City Zambia offers mobile phones and related goods and services. They might provide a variety of mobile phone makes and models, as well as add-ons like chargers and cases. They might also provide phone repair services, and clients might be able to take advantage of a loyalty programme or financing alternatives. Mobile City Zambia may run entirely online, exclusively from of physical locations, or a combination of both.
Get More Information
Mobile Monsters Zambia
Zambia is home to Mobile Monsters' storefronts selling mobile phones and accessories. They have a large selection of cell phones and accessories from renowned manufacturers including Samsung, Huawei, and Apple. They not only sell new phones but also provide repair services for damaged ones and assistance with phone upgrades for their clients. Mobile Monsters Zambia takes great satisfaction in offering top-notch customer support and affordable prices for all of its goods and services.
Get More Information