Key Specifications
Qualcomm Snapdragon 720G Processor
6 GB RAM
64 MP + 8 MP + 5 MP + 2 MP Quad Rear Camera
64 GB Storage
32 MP Front Camera
5020 mAh Battery
6.67 inches IPS LCD Display
Android v10 (Q) OS
Price
K 4000
{tocify} $title={Table of Contents}
Review
| Expert Review | User Review |
| 8.2 | 4.3 |
Xiaomi Redmi Note 9 Pro Max features a bright and large display, packs the Snapdragon 720G chipset, which is good for the price and comes with quality set of rear cameras. It also offers over a day's battery life with the 5,000mAh battery that charges in quick time with the support for 33W fast charging. However, at this price, the phone's screen does not support 90Hz refresh rate and MIUI software still has a lot of bloatware. Still, the phone is a decent bet for the mid-range segment.
Pros
Large and bright display
Decent performer
Impressive quad camera setup
Solid battery life
Cons
No 90Hz refresh rate support for display
Software filled with bloatware
Xiaomi Redmi Note 9 Pro Max Specifications
Summary
| Processor Chipset | Qualcomm Snapdragon 720G |
| RAM | 6 GB |
| Rear Camera | Quad (64MP + 8MP + 5MP + 2MP) |
| Internal Memory | 64 GB |
| Screen Size | 6.67 inches (16.94 cms) |
| Battery Capacity | 5020 mAh |
Performance
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 720G |
| No Of Cores | 8 (Octa Core) |
| CPU | 2.3GHz, Dual core, Kryo 465 1.8GHz, Hexa Core, Kryo 465 |
| Architecture | 64-bit |
| Fabrication | 8 nm |
| RAM | 6 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Graphics | Adreno 618 |
Design
| Build | Gorilla Glass back panel |
| Height | 6.52 inches (165.5 mm) |
| Width | 3.02 inches (76.6 mm) |
| Thickness | 0.35 inches (8.8 mm) |
| Weight | 209 grams |
| Colors | Aurora Blue , Glacier White, Interstellar Black , Champagne Gold |
| Water Resistant | Yes, Splash proof |
| Ruggedness | Water proof |
| Screen Unlock | Fingerprint, Face unlock |
Display
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Aspect ratio | 20:9 |
| Display Type | IPS LCD |
| Size | 6.67 inches (16.94 cms) |
| Bezel-less display | Yes, with Punch-hole |
| Pixel Density | 395 pixels per inch (ppi) |
| Brightness | 450 nits |
| Protection | Corning Gorilla Glass v5 |
| TouchScreen | Yes, Capacitive, Multi-touch |
| Color Reproduction | 16M Colors |
| Screen to body percentage | 84.73 % |
Camera
| Rear camera setup | Quad |
| Rear camera (Primary) | 64 MP resolutionf/1.89 aperture1.7" sensor size1.6µm pixel size |
| Rear camera (Secondary) | 8 MP resolutionUltra-Wide Angle lensf/2.2 aperture1.12µm pixel size |
| Rear camera (Tertiary) | 5 MP resolutionMacro lens1.12µm pixel size |
| Rear camera (Quaternary) | 2 MP resolutionDepth lens1.12µm pixel size |
| Front camera setup | Single |
| Front camera (Primary) | 32 MP resolution1.6µm pixel size |
| Sensor | CMOS image sensor, ISOCELL Plus |
| Flash | LED Rear flash |
| Digital zoom | 10x |
| Video Resolution (Rear) | 3840x2160 @ 30 fps1920x1080 @ 60 fps1280x720 @ 960 fps |
| Video Resolution (Front) | 1920x1080 @ 30 fps1280x720 @ 30 fps |
| Electric Image Stabilization (EIS) | Yes |
| Camera Features | Auto Flash Auto Focus Face detection Touch to focus |
| Shooting Modes | Continuous Shooting High Dynamic Range mode (HDR) |
Battery
| Type | Li-Polymer |
| Capacity | 5020 mAh |
| Removable | No |
| Standby Time | Up to 492 Hours (2G) |
| Fast Charging | Yes, 33W |
| Charging speed | 50 % in 30 minutes (claimed by Brand) |
| Wireless Charging | No |
Storage
| Internal Memory | 64 GB |
| Memory type | UFS 2.1 |
| Storage available for user | 43.5 GB |
| Expandable Memory | Yes, microSD, Up to 512 GB (Dedicated) |
Software
| Operating System | Android v10 (Q) |
| Custom UI | MIUI |
Connectivity
| SIM Configuration | Dual SIM SIM1: Nano SIM2: Nano |
| Network | SIM1: 4GSIM2: 4G |
| SIM1 Bands | 4G:TD-LTE 2300(band 40) / 2500(band 41) ; FD-LTE 2100(band 1) / 1800(band 3) / 900(band 8) / 850(band 5) See More |
| SIM2 Bands | 4G:TD-LTE 2300(band 40) / 2500(band 41) ; FD-LTE 2100(band 1) / 1800(band 3) / 900(band 8) / 850(band 5) See More |
| Voice over LTE(VoLTE) | Yes |
| Wi-Fi | Yes, with a/ac/b/g/n, MIMO |
| Wi-fi features | Wi-Fi Direct, Mobile Hotspot |
| Bluetooth | Bluetooth v5.0 |
| USB | USB Type-C, Mass storage device, USB charging, USB On-The-Go |
| USB OTG Support | Yes |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| NFC Chipset | No |
| Infrared | Yes |
Sound
| Speaker | Yes |
| Audio Jack | Yes, 3.5mm |
| Video Player | Yes, Video Formats: M4V, MKV, MP4, Xvid |
Sensors
| Fingerprint sensor | Yes, Side |
| Face Unlock | Yes |
| Other Sensor | Light sensorProximity sensorAccelerometerCompassGyroscope |
Retailers
Mobile City Zambia
In Zambia, Mobile City Zambia offers mobile phones and related goods and services. They might provide a variety of mobile phone makes and models, as well as add-ons like chargers and cases. They might also provide phone repair services, and clients might be able to take advantage of a loyalty programme or financing alternatives. Mobile City Zambia may run entirely online, exclusively from of physical locations, or a combination of both.
Get More Information
Mobile Monsters Zambia
Zambia is home to Mobile Monsters' storefronts selling mobile phones and accessories. They have a large selection of cell phones and accessories from renowned manufacturers including Samsung, Huawei, and Apple. They not only sell new phones but also provide repair services for damaged ones and assistance with phone upgrades for their clients. Mobile Monsters Zambia takes great satisfaction in offering top-notch customer support and affordable prices for all of its goods and services.
Get More Information