Key Specifications
Samsung Exynos 9 Octa 990 Processor
8 GB RAM
12 MP + 64 MP + 12 MP Triple Rear Camera
128 GB Storage
10 MP Front Camera
4500 mAh Battery
6.7 inches Dynamic AMOLED Display
Android v10 (Q) OS
Price
K 18300
{tocify} $title={Table of Contents}
Review
| Expert Review | User Review |
| 8.7 | 4.4 |
The Samsung Galaxy S20 offers the best of the smartphone industry. However, its mediocre battery backup lets it down. What is the use of a featured-pack smartphone when it can t last a whole day on a single charge? I d suggest you go for the Galaxy S20 Ultra, which offers much better battery backup, or the iPhone 11 Pro, which has an edge over the S20 Plus in almost every criterion.
Pros
Best display in the segment; AMOLED, QHD+ resolution, 120Hz refresh rate, CGG 6, HDR10+
LPDDR5 RAM and UFS 3.0 storage for fast load times
12MP main + 12MP ultrawide + 64MP telephoto cameras offer tremendous image quality
8K video recording option on board
Excellent 10MP front camera; offers dual-pixel PDAF and 4K 60FPS video recording
High quality stereo speakers
Superfast in-display fingerprint scanner
15W fast wireless charging
IP68 water and dust resistance
Cons
Exynos 990 SoC though extremely powerful, doesn t offer a performance as good as SD865
Below average battery backup
Wired charging could have been faster
Samsung Galaxy S20 Plus Specifications
Summary
| Processor Chipset | Samsung Exynos 9 Octa 990 |
| RAM | 8 GB |
| Rear Camera | Triple (12MP + 64MP + 12MP) |
| Internal Memory | 128 GB |
| Screen Size | 6.7 inches (17.02 cms) |
| Battery Capacity | 4500 mAh |
Performance
| Chipset | Samsung Exynos 9 Octa 990 |
| No Of Cores | 8 (Octa Core) |
| CPU | 2.73GHz, Dual core, M5 Mongoose 2.5GHz, Dual core, Cortex A76 2GHz, Quad core, Cortex A55 |
| Architecture | 64-bit |
| Fabrication | 7 nm |
| RAM | 8 GB |
| RAM Type | LPDDR5 |
| Graphics | Mali-G77 MP11 |
Design
| Build | Gorilla Glass back panel |
| Height | 6.37 inches (161.9 mm) |
| Width | 2.9 inches (73.7 mm) |
| Thickness | 0.31 inches (7.8 mm) |
| Weight | 186 grams |
| Colors | Cosmic Black, Cosmic Gray, Cloud Blue |
| Water Resistant | Yes, Water resistant (up to 30 minutes in a depth of 1.5 meter), IP68 |
| Ruggedness | Dust proof, Water proof |
| Screen Unlock | Fingerprint, Face unlock |
Display
| Resolution | 1440 x 3200 pixels |
| Aspect ratio | 20:9 |
| Display Type | Dynamic AMOLED, 2.5D Curved Glass, Curved Display, HDR 10+ |
| Size | 6.7 inches (17.02 cms) |
| Bezel-less display | Yes, with Punch-hole |
| Pixel Density | 524 pixels per inch (ppi) |
| Protection | Corning Gorilla Glass v6 |
| TouchScreen | Yes, Capacitive, Multi-touch |
| Color Reproduction | 16M Colors |
| Screen to body percentage | 90.83 % |
Camera
| Rear camera setup | Triple |
| Rear camera (Primary) | 12 MP resolutionWide Angle (79° FoV) lensf/1.8 aperture26 mm focal length 1.7" sensor size1.8µm pixel size |
| Rear camera (Secondary) | 64 MP resolutionTelephoto lensf/2.0 aperture0.8µm pixel size |
| Rear camera (Tertiary) | 12 MP resolutionUltra-Wide Angle lensf/2.2 aperture13 mm focal length1.4µm pixel size |
| Front camera setup | Single |
| Front camera (Primary) | 10 MP resolutionWide Angle (80° FoV) lensf/2.2 aperture26 mm focal length3.2" sensor size1.22µm pixel size |
| Sensor | Exmor-RS CMOS Sensor |
| Flash | LED Rear flash |
| Video Resolution (Rear) | 7680x4320 @ 24 fps3840x2160 @ 60 fps1920x1080 @ 240 fps1280x720 @ 960 fps |
| Video Resolution (Front) | 3840x2160 @ 30 fps1920x1080 @ 30 fps |
| Optical Image Stabilization(OIS) | Yes |
| Camera Features | Auto Flash Auto Focus Face detection Touch to focus |
| Shooting Modes | Continuous Shooting High Dynamic Range mode (HDR) |
Battery
| Type | Li-ion |
| Capacity | 4500 mAh |
| Removable | No |
| Talk Time | Up to 23 Hours (4G) |
| Fast Charging | Yes, 25W |
| Charging speed | 20% to 100% in 01h 01m 54s (in-house tested) |
| Wireless Charging | Yes |
Storage
| Internal Memory | 128 GB |
| Memory type | UFS 3.0 |
| Storage available for user | 104 GB |
| Expandable Memory | Yes, microSD, Up to 1 TB (Hybrid Slot) |
Software
| Operating System | Android v10 (Q) |
| Custom UI | Samsung One UI |
Connectivity
| SIM Configuration | Dual SIM SIM1: Nano SIM2: Hybrid |
| Network | SIM1: 4GSIM2: 4G |
| SIM1 Bands | 4G:TD-LTE 2600(band 38) / 2300(band 40) / 2500(band 41) / 1900(band 39) ; FD-LTE 2100(band 1) / 1800(band 3) / 2600(band 7) / 900(band 8) / 700(band 28) / 1900(band 2) / 1700(band 4) / 850(band 5) / 700(band 13) / 700(band 17) / 850(band 18) / 850(band 19) / 800(band 20) / 1900(band 25) / 850(band 26) See More |
| SIM2 Bands | 4G:TD-LTE 2600(band 38) / 2300(band 40) / 2500(band 41) / 1900(band 39) ; FD-LTE 2100(band 1) / 1800(band 3) / 2600(band 7) / 900(band 8) / 700(band 28) / 1900(band 2) / 1700(band 4) / 850(band 5) / 700(band 13) / 700(band 17) / 850(band 18) / 850(band 19) / 800(band 20) / 1900(band 25) / 850(band 26) See More |
| Voice over LTE(VoLTE) | Yes |
| Wi-Fi | Yes, with a/ac/ax/b/g/n/n 5GHz |
| Wi-fi features | Wi-Fi Direct, Mobile Hotspot |
| Bluetooth | Bluetooth v5.0 |
| USB | USB Type-C, Mass storage device, USB charging, USB On-The-Go |
| USB OTG Support | Yes |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| NFC Chipset | Yes |
| Infrared | Yes |
Sound
| Speaker | Yes |
| Speaker Features | Dolby Atmos, Dolby Digital, Dolby Digital Plus |
| Audio Jack | Yes, USB Type-C |
| Video Player | Yes, Video Formats: 3GP, ASF, AVI, MKV, MP4, WebM, WMV |
Sensors
| Fingerprint sensor | Yes, On-screen |
| Face Unlock | Yes |
| Other Sensor | Light sensorProximity sensorAccelerometerBarometerCompassGyroscope |
Retailers
Mobile City Zambia
In Zambia, Mobile City Zambia offers mobile phones and related goods and services. They might provide a variety of mobile phone makes and models, as well as add-ons like chargers and cases. They might also provide phone repair services, and clients might be able to take advantage of a loyalty programme or financing alternatives. Mobile City Zambia may run entirely online, exclusively from of physical locations, or a combination of both.
Get More Information
Mobile Monsters Zambia
Zambia is home to Mobile Monsters' storefronts selling mobile phones and accessories. They have a large selection of cell phones and accessories from renowned manufacturers including Samsung, Huawei, and Apple. They not only sell new phones but also provide repair services for damaged ones and assistance with phone upgrades for their clients. Mobile Monsters Zambia takes great satisfaction in offering top-notch customer support and affordable prices for all of its goods and services.
Get More Information