Key Specifications
Price
K 2400{tocify} $title={Table of Contents}
Review
| Expert Review | User Review |
| 7.4 | 4.5 |
Vivo T1x 4G Specifications
Summary
| Processor Chipset | Qualcomm Snapdragon 680 |
| RAM | 4 GB |
| Rear Camera | Dual (50MP + 2MP) |
| Internal Memory | 64 GB |
| Screen Size | 6.58 inches (16.71 cms) |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
Performance
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 680 |
| No Of Cores | 8 (Octa Core) |
| CPU | 2.4GHz, Quad core, Kryo 265 1.9GHz, Quad core, Kryo 265 |
| Architecture | 64-bit |
| Fabrication | 6 nm |
| RAM | 4 GB |
| Graphics | Adreno 610 |
Design
| Build | Plastic back panel |
| Height | 6.46 inches (164.2 mm) |
| Width | 2.99 inches (76 mm) |
| Thickness | 0.31 inches (8 mm) |
| Weight | 182 grams |
| Colors | Gravity Black, Space Blue |
| Screen Unlock | Fingerprint, Face unlock |
Display
| Resolution | 1080 x 2408 pixels |
| Aspect ratio | 20:9 |
| Display Type | IPS LCD |
| Size | 6.58 inches (16.71 cms) |
| Bezel-less display | Yes, with Waterdrop notch |
| Pixel Density | 401 pixels per inch (ppi) |
| TouchScreen | Yes, Capacitive, Multi-touch |
| Color Reproduction | 16M Colors |
| Screen to body percentage | 83.76 % |
Camera
| Rear camera setup | Dual |
| Rear camera (Primary) | 50 MP resolutionWide Angle lensf/1.8 aperture |
| Rear camera (Secondary) | 2 MP resolutionDepth lensf/2.4 aperture |
| Front camera setup | Single |
| Front camera (Primary) | 8 MP resolutionWide Angle lensf/1.8 aperture |
| Flash | LED Rear flash |
| Video Resolution (Rear) | 1920x1080 @ 30 fps |
| Video Resolution (Front) | 1920x1080 @ 30 fps |
| Camera Features | Auto Flash Auto Focus Face detection Touch to focus |
| Shooting Modes | Continuous Shooting High Dynamic Range mode (HDR) |
Battery
| Type | Li-Polymer |
| Capacity | 5000 mAh |
| Removable | No |
| Fast Charging | Yes, 18W |
| Wireless Charging | No |
Storage
| Internal Memory | 64 GB |
| Memory type | UFS 2.2 |
| Expandable Memory | Yes, microSD, Up to 1 TB (Dedicated) |
Software
| Operating System | Android v12 |
| Custom UI | Funtouch OS |
Connectivity
| SIM Configuration | Dual SIM SIM1: Nano SIM2: Nano |
| Network | SIM1: 4G, 3G, 2GSIM2: 4G, 3G, 2G |
| Voice over LTE(VoLTE) | Yes |
| Wi-Fi | Yes, with a/ac/b/g/n/n 5GHz |
| Wi-fi features | Mobile Hotspot |
| USB | USB Type-C, Mass storage device, USB charging, USB On-The-Go |
| Bluetooth | Bluetooth v5.0 |
| USB OTG Support | Yes |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| NFC Chipset | No |
| Infrared | Yes |
Sound
| Speaker | Yes |
| Audio Jack | Yes, 3.5mm |
| Video Player | Yes, Video Formats: 3GP, AVI, MKV, MP4 |
Sensors
| Fingerprint sensor | Yes, Side |
| Face Unlock | Yes |
| Other Sensor | Light sensorProximity sensorAccelerometerCompassGyroscope |
Retailers
Mobile City Zambia
In Zambia, Mobile City Zambia offers mobile phones and related goods and services. They might provide a variety of mobile phone makes and models, as well as add-ons like chargers and cases. They might also provide phone repair services, and clients might be able to take advantage of a loyalty programme or financing alternatives. Mobile City Zambia may run entirely online, exclusively from of physical locations, or a combination of both.
Get More InformationMobile Monsters Zambia
Zambia is home to Mobile Monsters' storefronts selling mobile phones and accessories. They have a large selection of cell phones and accessories from renowned manufacturers including Samsung, Huawei, and Apple. They not only sell new phones but also provide repair services for damaged ones and assistance with phone upgrades for their clients. Mobile Monsters Zambia takes great satisfaction in offering top-notch customer support and affordable prices for all of its goods and services.
Get More Information