Key Specifications
Price
K 800{tocify} $title={Table of Contents}
Review
| Expert Review | User Review |
| 4 | 4.1 |
Nokia 3310 Specifications
Summary
| Battery Capacity | 1000 mAh |
Performance
| Graphics | No |
Design
| Height | 4.45 inches (113 mm) |
| Width | 1.89 inches (48 mm) |
| Thickness | 0.87 inches (22.00 mm) |
| Weight | 133 grams |
Display
| Pixel Density | NaN pixels per inch (ppi) |
Camera
| Rear camera setup | No |
| Front camera setup | No |
| Flash | No |
Battery
| Type | Li-ion |
| Capacity | 1000 mAh |
| Removable | Yes |
| Talk Time | Up to 4.30 Hours (2G) |
| Standby Time | Up to 260 Hours (2G) |
| Fast Charging | No |
Storage
| Expandable Memory | No |
Software
| Custom UI | No |
Connectivity
| SIM Configuration | Single SIM SIM1: Mini |
| Network | SIM1: 2G |
| Bluetooth | No |
| Infrared | Yes |
Sound
| Speaker | Yes |
Retailers
Mobile City Zambia
In Zambia, Mobile City Zambia offers mobile phones and related goods and services. They might provide a variety of mobile phone makes and models, as well as add-ons like chargers and cases. They might also provide phone repair services, and clients might be able to take advantage of a loyalty programme or financing alternatives. Mobile City Zambia may run entirely online, exclusively from of physical locations, or a combination of both.
Get More InformationMobile Monsters Zambia
Zambia is home to Mobile Monsters' storefronts selling mobile phones and accessories. They have a large selection of cell phones and accessories from renowned manufacturers including Samsung, Huawei, and Apple. They not only sell new phones but also provide repair services for damaged ones and assistance with phone upgrades for their clients. Mobile Monsters Zambia takes great satisfaction in offering top-notch customer support and affordable prices for all of its goods and services.
Get More Information