Key Specifications
Qualcomm Snapdragon 8 Plus Gen 1 Processor
18 GB RAM
50 MP + 13 MP + 5 MP Triple Rear Camera
512 GB Storage
12 MP Front Camera
6000 mAh Battery
6.78 inches AMOLED Display
Android v12 OS
Price
K 20900
{tocify} $title={Table of Contents}
Review
The Asus ROG Phone 6 Pro is an excellent device from Asus which boasts a 6.78-inch AMOLED display. The display panel offers up to 165Hz refresh rate and 1200 nits brightness. The phone is equipped with Snapdragon 8 Plus Gen 1 SoC which offers excellent performance. The 50MP camera located on the back of the phone takes some good images. The phone runs Android 12 OS out of the box and it offers up to 65W fast charging option. The device however lacks microSD card support and wireless charging. If you are looking for a phenomenal gaming phone, you can go with the ROG Phone 6 Pro. However, do note that the device is priced at Rs 89,999.
Pros
165Hz AMOLED Display
Snapdragon 8 Plus Gen 1 Chipset
IPX4 Certified body
Decent Cameras
65W fast charging
Cons
Lacks microSD card support
No Wireless charging support
Expensive Device
Asus ROG Phone 6 Pro 5G Specifications
Summary
| Processor Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Plus Gen 1 |
| RAM | 18 GB |
| Rear Camera | Triple (50MP + 13MP + 5MP) |
| Internal Memory | 512 GB |
| Screen Size | 6.78 inches (17.22 cms) |
| Battery Capacity | 6000 mAh |
Performance
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Plus Gen 1 |
| No Of Cores | 8 (Octa Core) |
| CPU | 3.2GHz, Single core, Cortex X2 2.75GHz, Tri core, Cortex A710 2GHz, Quad core, Cortex A510 |
| Architecture | 64-bit |
| Fabrication | 4 nm |
| RAM | 18 GB |
| RAM Type | LPDDR5 |
| Graphics | Adreno 730 |
Design
| Build | Gorilla Glass back panel |
| Height | 6.81 inches (173 mm) |
| Width | 3.03 inches (77 mm) |
| Thickness | 0.41 inches (10.3 mm) |
| Weight | 239 grams |
| Colors | Storm White |
| Water Resistant | Yes, Splash proof, IPX4 |
| Ruggedness | Water proof |
| Screen Unlock | Fingerprint, Face unlock |
Display
| Resolution | 1080 x 2448 pixels |
| Aspect ratio | 20:4:9 |
| Display Type | AMOLED, HDR 10+ |
| Size | 6.78 inches (17.22 cms) |
| Pixel Density | 395 pixels per inch (ppi) |
| Brightness | 1200 nits |
| Protection | Corning Gorilla Glass, Glass Victus |
| TouchScreen | Yes, Capacitive, Multi-touch |
| Color Reproduction | 16M Colors |
| Screen to body percentage | 82.07 % |
Camera
| Rear camera setup | Triple |
| Rear camera (Primary) | 50 MP resolutionWide Angle lensf/1.9 aperture1.56" sensor size1µm pixel size |
| Rear camera (Secondary) | 13 MP resolutionUltra-Wide Angle lensf/2.4 aperture |
| Rear camera (Tertiary) | 5 MP resolutionMacro lensf/2.0 aperture |
| Front camera setup | Single |
| Front camera (Primary) | 12 MP resolutionWide Angle lens27.5 mm focal length |
| Sensor | Exmor-RS CMOS Sensor, UltraPixel BSI image sensor |
| Flash | LED Rear flash |
| Video Resolution (Rear) | 7680x4320 @ 24 fps3840x2160 @ 30 fps1920x1080 @ 60 fps |
| Video Resolution (Front) | 1920x1080 @ 30 fps |
| Electric Image Stabilization (EIS) | Yes |
| Camera Features | Auto Flash Auto Focus Face detection Touch to focus |
| Shooting Modes | Continuous Shooting High Dynamic Range mode (HDR) |
Battery
| Type | Li-Polymer |
| Capacity | 6000 mAh |
| Removable | No |
| Fast Charging | Yes, Hyper, 65W |
| Charging speed | 100 % in 42 minutes (claimed by Brand) |
Storage
| Internal Memory | 512 GB |
| Memory type | UFS 3.1 |
| Expandable Memory | No |
Software
| Operating System | Android v12 |
| Custom UI | ROG UI |
Connectivity
| SIM Configuration | Dual SIM SIM1: Nano SIM2: Nano |
| Network | SIM1: 5G, 4GSIM2: 4G |
| SIM1 Bands | 5G:FDD N1 / N3 / N5 / N8 / N28 ; TDD N41 / N77 / N78 / N79 4G:TD-LTE 2300(band 40) ; FD-LTE 1800(band 3) See More |
| SIM2 Bands | 4G:TD-LTE 2300(band 40) ; FD-LTE 1800(band 3) See More |
| Voice over LTE(VoLTE) | Yes |
| Wi-Fi | Yes, with a/ac/b/g/n/n 5GHz, MIMO |
| Wi-fi features | Wi-Fi Direct, Mobile Hotspot |
| Bluetooth | Bluetooth v5.2 |
| USB | USB Type-C, Mass storage device, USB charging, USB On-The-Go |
| USB OTG Support | Yes |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| NFC Chipset | Yes |
| Infrared | Yes |
Sound
| Speaker | Yes |
| Audio Jack | Yes, 3.5mm |
| Video Player | Yes, Video Formats: MP4 |
Sensors
| Fingerprint sensor | Yes, On-screen |
| Face Unlock | Yes |
| Other Sensor | Light sensorProximity sensorAccelerometerCompassGyroscope |
Retailers
Mobile City Zambia
In Zambia, Mobile City Zambia offers mobile phones and related goods and services. They might provide a variety of mobile phone makes and models, as well as add-ons like chargers and cases. They might also provide phone repair services, and clients might be able to take advantage of a loyalty programme or financing alternatives. Mobile City Zambia may run entirely online, exclusively from of physical locations, or a combination of both.
Get More Information
Mobile Monsters Zambia
Zambia is home to Mobile Monsters' storefronts selling mobile phones and accessories. They have a large selection of cell phones and accessories from renowned manufacturers including Samsung, Huawei, and Apple. They not only sell new phones but also provide repair services for damaged ones and assistance with phone upgrades for their clients. Mobile Monsters Zambia takes great satisfaction in offering top-notch customer support and affordable prices for all of its goods and services.
Get More Information