Key Specifications
Qualcomm Snapdragon 778G Processor
6 GB RAM
64 MP + 8 MP + 5 MP Triple Rear Camera
128 GB Storage
20 MP Front Camera
4250 mAh Battery
6.55 inches AMOLED Display
Android v11 OS
Price
K 4800
{tocify} $title={Table of Contents}
Review
| Expert Review | User Review |
| 7.8 | 4 |
Xiaomi Mi 11 Lite NE 5G is one of the lightest phone in the market at 158 grams. It features a 90Hz AMOLED display that is bright and produces crisp colours. The performance from Snapdragon 778G is reliable, which translates into long battery backup as well. The cameras do a good job in most conditions, and 33W charging is handy. However, the screen only gets 90Hz refresh rate at this, and the size means you miss out on headphone jack and a dedicated card slot for storage. Definite option for buyers in the mid-range.
Pros
AMOLED display
Lightweight design
Decent performance
Cameras offer good quality photos
Long battery life
33W charging support
Cons
90Hz refresh rate only
No headphone jack
Hybrid card slot for storage expansion
Xiaomi 11 Lite NE 5G Specifications
Summary
| Processor Chipset | Qualcomm Snapdragon 778G |
| RAM | 6 GB |
| Rear Camera | Triple (64MP + 8MP + 5MP) |
| Internal Memory | 128 GB |
| Screen Size | 6.55 inches (16.64 cms) |
| Battery Capacity | 4250 mAh |
Performance
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 778G |
| No Of Cores | 8 (Octa Core) |
| CPU | 2.4GHz, Single core, Kryo 670 2.2GHz, Tri core, Kryo 670 1.9GHz, Quad core, Kryo 670 |
| Architecture | 64-bit |
| Fabrication | 6 nm |
| RAM | 6 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Graphics | Adreno 642L |
Design
| Height | 6.32 inches (160.5 mm) |
| Width | 2.98 inches (75.7 mm) |
| Thickness | 0.27 inches (6.8 mm) |
| Weight | 158 grams |
| Colors | Diamond Dazzle, Tuscany Coral, Jazz Blue, Vinyl Black |
| Water Resistant | Yes, Splash proof |
| Ruggedness | Water proof |
| Screen Unlock | Fingerprint, Face unlock |
Display
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Aspect ratio | 20:9 |
| Display Type | AMOLED, 2.5D Curved Glass, Dolby Vision, HDR 10+ |
| Size | 6.55 inches (16.64 cms) |
| Bezel-less display | Yes, with Punch-hole |
| Pixel Density | 402 pixels per inch (ppi) |
| Brightness | 800 nits |
| Protection | Corning Gorilla Glass v5 |
| TouchScreen | Yes, Capacitive, Multi-touch |
| Color Reproduction | 16M Colors |
| Screen to body percentage | 85.25 % |
Camera
| Rear camera setup | Triple |
| Rear camera (Primary) | 64 MP resolutionWide Angle lensf/1.79 aperture26 mm focal length 1.97" sensor size0.7µm pixel size |
| Rear camera (Secondary) | 8 MP resolutionUltra-Wide Angle lensf/2.2 aperture4.0" sensor size1.12µm pixel size |
| Rear camera (Tertiary) | 5 MP resolutionf/2.4 aperture50 mm focal length5.0" sensor size1.12µm pixel size |
| Front camera setup | Single |
| Front camera (Primary) | 20 MP resolutionWide Angle lensf/2.24 aperture27 mm focal length3.4" sensor size0.8µm pixel size |
| Flash | Dual-color LED Rear flash |
| Video Resolution (Rear) | 3840x2160 @ 30 fps1920x1080 @ 60 fps |
| Video Resolution (Front) | 1920x1080 @ 30 fps |
| Camera Features | Auto Flash Auto Focus Face detection Touch to focus |
| Shooting Modes | Continuous Shooting High Dynamic Range mode (HDR) |
Battery
| Type | Li-ion |
| Capacity | 4250 mAh |
| Removable | No |
| Fast Charging | Yes, 33W |
| Charging speed | 50 % in 20 minutes (claimed by Brand) |
| Wireless Charging | No |
Storage
| Internal Memory | 128 GB |
| Memory type | UFS 2.2 |
| Storage available for user | 107 GB |
| Expandable Memory | Yes, microSD, Up to 1 TB (Hybrid Slot) |
Software
| Operating System | Android v11 |
| Custom UI | MIUI |
Connectivity
| SIM Configuration | Dual SIM SIM1: Nano SIM2: Hybrid |
| Network | SIM1: 5G, 4GSIM2: 4G |
| SIM1 Bands | 5G:FDD N1 / N3 / N5 / N7 / N8 / N20 / N26 ; TDD N38 / N41 / N66 / N77 / N78 4G:TD-LTE 2600(band 38) / 2300(band 40) / 2500(band 41) / 1900(band 39) ; FD-LTE 2100(band 1) / 1800(band 3) / 2600(band 7) / 900(band 8) / 700(band 28) / 1900(band 2) / 1700(band 4) / 850(band 5) / 700(band 13) / 700(band 17) / 850(band 18) / 850(band 19) / 800(ban |
| SIM2 Bands | 4G:TD-LTE 2600(band 38) / 2300(band 40) / 2500(band 41) / 1900(band 39) ; FD-LTE 2100(band 1) / 1800(band 3) / 2600(band 7) / 900(band 8) / 700(band 28) / 1900(band 2) / 1700(band 4) / 850(band 5) / 700(band 13) / 700(band 17) / 850(band 18) / 850(band 19) / 800(band 20) / 850(band 26) See More |
| Voice over LTE(VoLTE) | Yes |
| Wi-Fi | Yes, with a/ac/ax/b/g/n/n 5GHz |
| Wi-fi features | Wi-Fi Direct, Mobile Hotspot |
| Bluetooth | Bluetooth v5.1 |
| USB | USB Type-C, Mass storage device, USB charging, USB On-The-Go |
| USB OTG Support | Yes |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| NFC Chipset | Yes |
| Infrared | Yes |
Sound
| Speaker | Yes |
| Audio Jack | Yes, USB Type-C |
| Video Player | Yes, Video Formats: MP4 |
Sensors
| Fingerprint sensor | Yes, Side |
| Face Unlock | Yes |
| Other Sensor | Light sensorProximity sensorAccelerometerCompassGyroscope |
Retailers
Mobile City Zambia
In Zambia, Mobile City Zambia offers mobile phones and related goods and services. They might provide a variety of mobile phone makes and models, as well as add-ons like chargers and cases. They might also provide phone repair services, and clients might be able to take advantage of a loyalty programme or financing alternatives. Mobile City Zambia may run entirely online, exclusively from of physical locations, or a combination of both.
Get More Information
Mobile Monsters Zambia
Zambia is home to Mobile Monsters' storefronts selling mobile phones and accessories. They have a large selection of cell phones and accessories from renowned manufacturers including Samsung, Huawei, and Apple. They not only sell new phones but also provide repair services for damaged ones and assistance with phone upgrades for their clients. Mobile Monsters Zambia takes great satisfaction in offering top-notch customer support and affordable prices for all of its goods and services.
Get More Information