Key Specifications
Qualcomm Snapdragon 865 Processor
6 GB RAM
48 MP + 16 MP + 2 MP Triple Rear Camera
128 GB Storage
16 MP Front Camera
4300 mAh Battery
6.55 inches Fluid AMOLED Display
Android v10 (Q) OS
Price
K 8800
{tocify} $title={Table of Contents}
Review
| Expert Review | User Review |
| 8.2 | 4.4 |
While the OnePlus 8 comes out on top in terms of display quality, performance, software, and battery life experience, it lacks behind its competitors by a huge margin in terms of the rear as well as front camera performance.
Pros
AMOLED display has 90Hz refresh rate for smooth scrolling
Qualcomm Snapdragon 865 SoC, LPDDR5 RAM, and UFS 3.0 storage unit for fast performance
Bloatware-free and well-optimized Android 10 OS
Fast in-display fingerprint scanner
30W fast charging
Dual-band Wi-Fi ax and Bluetooth v5.1 for future-proof connectivity
Cons
Primary camera at the rear has an average performance
No telephoto camera at the rear
Front-facing camera not up to the mark
OnePlus 8 Specifications
Summary
| Processor Chipset | Qualcomm Snapdragon 865 |
| RAM | 6 GB |
| Rear Camera | Triple (48MP + 16MP + 2MP) |
| Internal Memory | 128 GB |
| Screen Size | 6.55 inches (16.64 cms) |
| Battery Capacity | 4300 mAh |
Performance
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 865 |
| No Of Cores | 8 (Octa Core) |
| CPU | 2.84GHz, Single core, Kryo 585 2.42GHz, Tri core, Kryo 585 1.8GHz, Quad core, Kryo 585 |
| Architecture | 64-bit |
| Fabrication | 7 nm |
| RAM | 6 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Graphics | Adreno 650 |
Design
| Build | Gorilla Glass back panel |
| Height | 6.31 inches (160.2 mm) |
| Width | 2.87 inches (72.9 mm) |
| Thickness | 0.31 inches (8 mm) |
| Weight | 180 grams |
| Colors | Glacial Green |
| Screen Unlock | Fingerprint, Face unlock |
Display
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Aspect ratio | 20:9 |
| Display Type | Fluid AMOLED, 2.5D Curved Glass, Curved Display, HDR 10+ |
| Size | 6.55 inches (16.64 cms) |
| Bezel-less display | Yes, with Punch-hole |
| Pixel Density | 402 pixels per inch (ppi) |
| Protection | Corning Gorilla Glass v5 |
| TouchScreen | Yes, Capacitive, Multi-touch |
| Color Reproduction | 16M Colors |
| Screen to body percentage | 88.69 % |
Camera
| Rear camera setup | Triple |
| Rear camera (Primary) | 48 MP resolutionf/1.75 aperture25 mm focal length 2" sensor size0.8µm pixel size |
| Rear camera (Secondary) | 16 MP resolutionUltra-Wide Angle lensf/2.2 aperture13 mm focal length |
| Rear camera (Tertiary) | 2 MP resolutionMacro lensf/2.4 aperture1.75µm pixel size |
| Front camera setup | Single |
| Front camera (Primary) | 16 MP resolutionf/2.45 aperture3" sensor size1µm pixel size |
| Sensor | Exmor-RS CMOS Sensor |
| Flash | Dual LED Rear flashScreen Front flash |
| Video Resolution (Rear) | 3840x2160 @ 30 fps1920x1080 @ 60 fps1280x720 @ 480 fps |
| Video Resolution (Front) | 1920x1080 @ 30 fps |
| Optical Image Stabilization(OIS) | Yes |
| Electric Image Stabilization (EIS) | Yes |
| Camera Features | Auto Flash Auto Focus Face detection Touch to focus |
| Shooting Modes | Continuous Shooting High Dynamic Range mode (HDR) |
Battery
| Type | Li-ion |
| Capacity | 4300 mAh |
| Removable | No |
| Fast Charging | Yes, Warp, 30W |
| Charging speed | 50 % in 22 minutes (claimed by Brand) |
Storage
| Internal Memory | 128 GB |
| Memory type | UFS 3.0 |
| Expandable Memory | No |
Software
| Operating System | Android v10 (Q) |
| Custom UI | Oxygen OS |
Connectivity
| SIM Configuration | Dual SIM SIM1: Nano SIM2: Nano |
| Network | SIM1: 5G, 4GSIM2: 4G |
| SIM1 Bands | 5G:TDD N78 4G:TD-LTE 2600(band 38) / 2300(band 40) / 2500(band 41) / 2100(band 34) / 1900(band 39) ; FD-LTE 2100(band 1) / 1800(band 3) / 2600(band 7) / 900(band 8) / 1900(band 2) / 1700(band 4) / 850(band 5) / 700(band 17) / 850(band 18) / 850(band 19) / 800(band 20) / 850(band 26) See More |
| SIM2 Bands | 4G:TD-LTE 2600(band 38) / 2300(band 40) / 2500(band 41) / 2100(band 34) / 1900(band 39) ; FD-LTE 2100(band 1) / 1800(band 3) / 2600(band 7) / 900(band 8) / 1900(band 2) / 1700(band 4) / 850(band 5) / 700(band 17) / 850(band 18) / 850(band 19) / 800(band 20) / 850(band 26) See More |
| Voice over LTE(VoLTE) | Yes |
| Wi-Fi | Yes, with ac/ax/b/g/n/n 5GHz, MIMO |
| Wi-fi features | Mobile Hotspot |
| Bluetooth | Bluetooth v5.1 |
| USB | USB Type-C, Mass storage device, USB charging, USB On-The-Go |
| USB OTG Support | Yes |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| NFC Chipset | Yes |
| Infrared | Yes |
Sound
| Speaker | Yes |
| Speaker Features | Dolby Atmos |
| Audio Jack | Yes, USB Type-C |
| Video Player | Yes, Video Formats: 3GP, AVI, H.265, MKV, MOV, MP4, WebM, WMV |
Sensors
| Fingerprint sensor | Yes, On-screen |
| Face Unlock | Yes |
| Other Sensor | Light sensorProximity sensorAccelerometerCompassGyroscope |
Retailers
Mobile City Zambia
In Zambia, Mobile City Zambia offers mobile phones and related goods and services. They might provide a variety of mobile phone makes and models, as well as add-ons like chargers and cases. They might also provide phone repair services, and clients might be able to take advantage of a loyalty programme or financing alternatives. Mobile City Zambia may run entirely online, exclusively from of physical locations, or a combination of both.
Get More Information
Mobile Monsters Zambia
Zambia is home to Mobile Monsters' storefronts selling mobile phones and accessories. They have a large selection of cell phones and accessories from renowned manufacturers including Samsung, Huawei, and Apple. They not only sell new phones but also provide repair services for damaged ones and assistance with phone upgrades for their clients. Mobile Monsters Zambia takes great satisfaction in offering top-notch customer support and affordable prices for all of its goods and services.
Get More Information