Key Specifications
MediaTek Helio A22 Processor
2 GB RAM
8 MP Rear Camera
32 GB Storage
5 MP Front Camera
5000 mAh Battery
6.52 inches IPS LCD Display
Android v12 OS
Price
K 1600
{tocify} $title={Table of Contents}
Review
| Expert Review | User Review |
| 7 | 4.2 |
In this pricing range, the Xiaomi Redmi A1 Plus certainly appears like an intriguing choice. The device has a respectable design aesthetic and a dependable MediaTek CPU that can manage the majority of daily duties. The model also has a respectable battery, however, it would have been nice to have some type of rapid charging. As a result, You may take this into consideration if you're searching for a cheap smartphone.
Pros
Good Design
Decent Display
Reliable Performance
Decent Battery Life
Cons
Cameras Could have been better
Bloatware
No Fast Charging Support
Xiaomi Redmi A1 Plus Specifications
Summary
| Processor Chipset | MediaTek Helio A22 |
| RAM | 2 GB |
| Internal Memory | 32 GB |
| Screen Size | 6.52 inches (16.56 cms) |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
Performance
| Chipset | MediaTek Helio A22 |
| No Of Cores | 4 (Quad Core) |
| CPU | Quad core, 2GHz, Cortex A53 |
| Architecture | 64-bit |
| Fabrication | 12 nm |
| RAM | 2 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Graphics | PowerVR GE8300 |
Design
| Height | 6.49 inches (164.9 mm) |
| Width | 3.02 inches (76.7 mm) |
| Thickness | 0.35 inches (9 mm) |
| Weight | 192 grams |
| Colors | Black, Light Blue, Light Green |
| Water Resistant | Yes, Splash proof |
| Ruggedness | Water proof |
| Screen Unlock | Fingerprint, Face unlock |
Display
| Resolution | 720 x 1600 pixels |
| Aspect ratio | 20:9 |
| Display Type | IPS LCD |
| Size | 6.52 inches (16.56 cms) |
| Bezel-less display | Yes, with Waterdrop notch |
| Pixel Density | 269 pixels per inch (ppi) |
| Brightness | 400 nits |
| Protection | Yes |
| TouchScreen | Yes, Capacitive, Multi-touch |
| Color Reproduction | 16M Colors |
| Screen to body percentage | 81.15 % |
Camera
| Rear camera setup | Single |
| Rear camera (Primary) | 8 MP resolutionWide Angle lensf/2.0 aperture |
| Front camera setup | Single |
| Front camera (Primary) | 5 MP resolutionf/2.2 aperture |
| Flash | LED Rear flash |
| Video Resolution (Rear) | 1920x1080 @ 30 fps1280x720 @ 30 fps |
| Video Resolution (Front) | 1920x1080 @ 30 fps1280x720 @ 30 fps |
| Camera Features | Auto Flash Auto Focus |
Battery
| Type | Li-Polymer |
| Capacity | 5000 mAh |
| Removable | No |
| Talk Time | Up to 31.5 Hours (4G) |
| Standby Time | Up to 720 Hours (2G) |
| Fast Charging | No |
| Charging speed | 20% to 100% in 02h 23m 41s (in-house tested) |
| Wireless Charging | No |
Storage
| Internal Memory | 32 GB |
| Memory type | eMMC 5.1 |
| Expandable Memory | Yes, microSD, Up to 512 GB (Dedicated) |
Software
| Operating System | Android v12 |
| Custom UI | Android Go |
Connectivity
| SIM Configuration | Dual SIM SIM1: Nano SIM2: Nano |
| Network | SIM1: 4GSIM2: 4G |
| SIM1 Bands | 4G:TD-LTE 2300(band 40) / 2500(band 41) ; FD-LTE 2100(band 1) / 1800(band 3) / 900(band 8) / 850(band 5) See More |
| SIM2 Bands | 4G:TD-LTE 2300(band 40) / 2500(band 41) ; FD-LTE 2100(band 1) / 1800(band 3) / 900(band 8) / 850(band 5) See More |
| Voice over LTE(VoLTE) | Yes |
| Wi-Fi | Yes, with b/g/n |
| Wi-fi features | Mobile Hotspot |
| Bluetooth | Bluetooth v5.0 |
| USB | microUSB 2.0, Mass storage device, USB charging, USB On-The-Go |
| USB OTG Support | Yes |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| NFC Chipset | No |
| Infrared | Yes |
Sound
| Speaker | Yes |
| Audio Jack | Yes, 3.5mm |
| Video Player | Yes, Video Formats: MP4 |
Sensors
| Fingerprint sensor | Yes, Rear |
| Face Unlock | Yes |
| Other Sensor | Accelerometer |
Retailers
Mobile City Zambia
In Zambia, Mobile City Zambia offers mobile phones and related goods and services. They might provide a variety of mobile phone makes and models, as well as add-ons like chargers and cases. They might also provide phone repair services, and clients might be able to take advantage of a loyalty programme or financing alternatives. Mobile City Zambia may run entirely online, exclusively from of physical locations, or a combination of both.
Get More Information
Mobile Monsters Zambia
Zambia is home to Mobile Monsters' storefronts selling mobile phones and accessories. They have a large selection of cell phones and accessories from renowned manufacturers including Samsung, Huawei, and Apple. They not only sell new phones but also provide repair services for damaged ones and assistance with phone upgrades for their clients. Mobile Monsters Zambia takes great satisfaction in offering top-notch customer support and affordable prices for all of its goods and services.
Get More Information